ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 26.10.2017 р. N 678-од

Про функціонування закладів культури області в умовах адміністративно-територіальної реформи

Децентралізація в області, створення об'єднаних територіальних громад (далі - ОТГ) спонукає до необхідності здійснення глибоких і конструктивних реформ у сфері культури.

В області утворено 36 об'єднаних територіальних громад, до сфери управління яких передано 518 закладів культури (27,8 % від загальної кількості), в тому числі: 272 клубних заклади, 221 бібліотека, 21 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад, 4 музеї.

У виконавчих комітетах рад створено структурні підрозділи у сфері культури, зокрема: 14 відділів культури, 2 гуманітарні відділи, 4 сектори культури. Крім цього, повноваження у сфері культури виконують інші підрозділи або працівники рад.

Процес передачі закладів культури до сфери управління рад ОТГ, загалом, пройшов без порушень чинного законодавства України.

У діючій мережі закладів культури ОТГ спостерігається дотримання стандартів та нормативів, встановлених Міністерством культури України щодо збереження та діяльності закладів культури.

Управління культури облдержадміністрації тісно співпрацює з виконавчими комітетами ОТГ: питання діяльності закладів культури в громадах розглядалося на засіданні колегії; проведено наради з питань реформування бібліотечної системи області; двохденний семінар щодо функціонування шкіл естетичного виховання області, організовано виїзди у заклади культури, що увійшли в громади.

Очевидні позитивні тенденції щодо роботи закладів культури ОТГ: створено інноваційні моделі на території Теребовлянської громади - 5 центрів культури і дозвілля, об'єднано шкільні та публічні бібліотеки, започатковано створення майстерні-музею на базі краєзнавчого музею.

У 2016 році на зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури громад використано 5341,7 тис. гривень, зокрема, Підволочиською ОТГ - 1148,3 тис. гривень, Байковецькою ОТГ - 1800 тис. гривень, Скалатською ОТГ - 770,1 тис. гривень.

Є приклади співфінансування з бюджетів ОТГ на районні бюджети. Так, Борщівська міська рада співфінансує Борщівську центральну бібліотеку та Борщівський районний будинок культури; Гусятинська і Гримайлівська міські ради та Коцюбинецька і Васильковецька сільські ради надають співфінансування Гусятинській центральній бібліотечній системі для утримання працівників бібліотек, які працюють на території громад; Микулинецька, Золотниківська та Іванівська сільські ради надають співфінансування для утримання Теребовлянської центральної бібліотеки.

Крім цього, громади є організаторами Всеукраїнських, обласних, районних фестивалів і свят, що відбувалися на території громад.

Разом з тим, спостерігаються негативні тенденції в організації функціонування закладів культури в ОТГ. А саме:

- із 62 аматорських художніх колективів, що здійснювали діяльність у громадах, 7 припинили функціонувати;

- закрито (ліквідовано) 23 сільських бібліотеки, з них 13 - без погодження з Міністерством культури України;

- внаслідок недостатнього фінансування існує загроза скорочення штату педагогічних працівників та зменшення контингенту учнів у Коропецькій музичній школі;

- матеріально-технічна база, форма діяльності закладів культури, переданих до сфери управління рад ОТГ, здебільшого залишаються без змін, не впроваджуються інноваційні методи роботи;

- гостро стоїть проблема із збереженням та охороною об'єктів культурної спадщини, оскільки лише в трьох виконавчих комітетах рад ОТГ є відповідальні працівники, які займаються пам'яткоохоронними питаннями.

Причиною зазначених недоліків часто виступає низький рівень соціально-економічного розвитку громади. Розробка власної стратегії культурного розвитку громади, залучення до діяльності об'єктів культури громадських активістів, соціальних партнерів, спонсорів, грантів, бізнесу є першим кроком у напрямку ментальних змін в галузі культури.

Відповідно до статей 13 і 22 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", з метою належного функціонування закладів культури області в умовах децентралізації:

1. Управлінню культури обласної державної адміністрації:

1) активізувати роботу щодо організації діяльності та реформування закладів культури на території ОТГ;

2) забезпечити контроль за дотриманням норм чинного законодавства України щодо утворення, припинення діяльності та функціонування об'єктів культури в громадах;

3) забезпечити співпрацю з ОТГ щодо культурно-мистецьких проектів.

2. Виконавчим комітетам рад об'єднаних територіальних громад:

1) забезпечити збереження і розвиток мережі закладів культури;

2) запровадити інноваційні форми роботи з культурного обслуговування мешканців ОТГ;

3) розвивати творче співробітництво та запровадження культурних ініціатив з іншими громадами області;

4) здійснити заходи щодо переведення працівників закладів культури на повну зайнятість;

5) вжити заходів щодо покращення матеріально-технічної бази закладів культури, зокрема ремонтів приміщень, опалення, придбання комп'ютерної техніки та програмного забезпечення, підключення до мережі Інтернет;

6) збільшити асигнування на поповнення бібліотечних фондів публічних бібліотек;

7) забезпечити дотримання законодавства України при зміні статусу закладів культури в умовах здійснення адміністративно-територіальної реформи;

8) про проведену роботу інформувати управління культури обласної державної адміністрації до 20 червня та 20 грудня 2018 року.

3. Управлінню культури обласної державної адміністрації забезпечити координацію роботи і узагальнення інформації з функціонування закладів культури в об'єднаних територіальних громадах області і про стан виконання розпорядження інформувати обласну державну адміністрацію до 30 червня та 30 грудня 2018 року.

4. Контроль за виконанням розпорядження доручити заступникові голови обласної державної адміністрації ЮРИКУ Ю. З.

 

Голова обласної
державної адміністрації

С. С. БАРНА


 
Copyright © 2006-2019 epicentre.com.ua. All rights reserved.